مجله سلامتی, مقالات

داروی گیاهی برای بیدار ماندن در شب امتحان

داروی گیاهی برای بیدار ماندن در شب امتحان

راه های بیدار ماندن در شب امتحان

بر اساس تحقیقات انجام شده ، دانش آموزان و دانشجویان ، برای داشتن بیشترین و بهترین کارایی در امتحانات باید رژیم غذایی مناسبی را رعایت کنند، تا بتوانند از حافظه خود بیشترین استفاده را داشته باشند. باید از غذاهای پرحجم ، چرب و نفاخ غذاهای سرخ کردنی، فست فود، کله پاچه و … دوری کنند، زیرا این غذاها مدت زمان بیشتری در معده باقی می مانند و باعث عدم خون رسانی به دیگر قسمت های بدن می شود و در نتیجه فعالیت سلول های مغزی کاهش پیدا می کند و خواب آلودگی را به همراه می آورد.

تاثیر غذا و حجم آن بر درس خواندن و امتحانات

بهترین تغذیه در ایام امتحانات، وعده های کم حجم، ولی متعدد می باشد، زیرا این کار باعث می شود که قند خون در طی روز برای درس خواند متعادل باقی بماند.

نوشیدن آب کافی را فراموش نکنید، زیرا از افت فشار خون و بروز پیشرفت گرسنگی جلوگیری می کند.

دم نوش رقیق نعناع و عسل

استفاده از دم نوش ها برای شب های امتحان بسیار مناسب می باشد و یکی از آن ها دم نوش رقیق نعناع و عسل می باشد و بر روی سلول های مغزی تاثیر می گذارد و سطح هوشیاری را افزایش می دهد.

البته دقت داشته باشید که سیب قرمز و فلفل سیاه هم عملکرد مغز و حافظه را بهبود می بخشد و استفاده از شیره خرما و انگور، عسل، حلواشکری، یک بشقاب فرنی همراه با بادام پودر شده هم می تواند بسیار مفید باشد و عملکرد حافظه را بالا ببرد.

همچنین می توانید از یک لیوان آب میوه طبیعی، لقمه ی نان، پنیر و گردو نیز برای وعده های صبحانه در امتحانات استفاده کنید.

سعی کنید از خوراکی های چرب مانند کره، خامه و … برای صبحانه استفاده نکنید، زیرا معده را سنگین می کنند و باعث ایجاد خواب آلودگی می شوند.

تاثیر غذا و حجم آن بر درس خواندن و امتحانات | | بیدار ماندن در شب امتحان

تاثیر غذا و حجم آن بر درس خواندن و امتحانات و استرس | | بیدار ماندن در شب امتحان

استفاده از دم نوش بابونه

دم نوش بابونه یکی از گیاهان ضد اضطراب می باشد و بهتر است که آن را همراه چای دم کنید و اضطراب خود را کاهش دهید و احساس ناخوشی و کسالت جسمی را از بین ببرید.

نوشیدن آب کافی

نوشیدن آب کافی، باعث هیدراته شدن بدن می شود و در نتیجه اکسیژن بیشتری در خون جاری می شود و فعالیت‌ها کلیه‌ها بیشتر و باعث بیدار ماندن در شب قبل از امتحان می شود.

البته دقت داشته باشید که در کنار آب کافی از میوه و سبزیجات هم استفاده کنید تا بیشترین بازدهی را داشته باشد و از سردرد و حالت تهوع هم جلوگیری کند.

استفاده از لیمو ترش

اگر چنانچه در زمان درس خواندن در شب امتحان، احساس خواب آلودگی به سراغ تان آمد، می توانید از یک عدد لیمو ترش استفاده کنید، این خوراکی باعث از بین بردن خواب آلودگی می شود و برای این شب ها بسیار مناسب می باشد.

جینسینگ و درمان بی خوابی

این مکمل گیاهی، به عنوان یک داروی قدیمی برای رفع کسالت، خستگی و خواب آلودگی محسوب می شود، زیرا باعث سم زدایی است و انرژی را به بدن بر می گرداند.

البته امروزه از جنسینگ، به عنوان یک مکمل غذایی برای بهبود سلامت عمومی، مشکلات سلامتی، اختلالات قلبی عروقی، افسردگی، اختلال نعوظ، گرگرفتگی یائسگی و خستگی هم استفاده می‌شود. ریشه جنسینگ برای بیدار ماندن در شب امتحان گزینه خیلی خوبی است .
ریشه‌ی جینسینگ را می توانید مانند یک دمنوش ضد خواب دم و استفاده کنید و خوب آلودگی را از بین ببرید.

جینسینگ و درمان بی خوابی | بیدار ماندن در شب امتحان

جینسینگ و درمان بی خوابی و بیداری | بیدار ماندن در شب امتحان

روغن نعناع

روغن نعناع ، مانند یک مکمل غذایی برای درمان سندرم روده تحریک پذیر می باشد،  ولی رایحه شیرین آن مانند یک داروی گیاهی برای رفع کسالت و خواب‌آلودگی یا درمان خواب زیاد عمل می کند

دم نوش روغن نعناع، باعث بالا رفتن سطح انرژی و رفع خستگی می شود و در زمان انجام فعالیت های ورزشی، باعث بهبود عملکرد اعضای بدن می شود.

ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان، یکی از انواع گیاهان دارویی برای درمان خواب زیاد می باشد و باعث افزایش تولید کورتیزول در بدن می شود و افراد را سرحال و شاد می کند.

همچنین، عملکرد طبیعی سیستم بدن را تنظیم و با استرس مبارزه می کند. سطح کورتیزول در بدن را بازیابی می کند، ولی دقت داشته باشید که این گیاه فشار خون را افزایش می دهد و اگر چنانچه از داروهای فشار خون استفاده می کنید، قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید.

بهار نارنج

بهار نارنج، یکی از انواع گیاهان دارویی برای رفع خستگی می باشد و استفاده از دم نوش آن باعث از بین رفتن استرس و اضطراب می شود و به عنوان یک آرام بخش عمل می کند.

البته می توانید برای داشتن نتیجه ی بهتر این دم نوش را همراه با به لیمو و بادرنجبویه مصرف و خواص درمانی آن را چند برابر کنید.

دم نوش رقیق نعناع و عسل | بیدار ماندن در شب امتحان

دم نوش رقیق نعناع و عسل و بابونه | بیدار ماندن در شب امتحان

زنجبیل

زنجبیل یکی از انواع گیاهان برای درمان خواب زیاد و خستگی می باشد و عصاره و یا چای زنجبیل خستگی و افسردگی را بهبود می بخشد و البته که خواب را در بیماران مبتلا به سندرم خستگی مزمن بهبود می‌بخشد.

این گیاه می تواند گردش خون را و سطح قند خون را بهبود بخشد و در نتیجه سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

رویبوس

رویبوس، در واقع به عنوان یک چای گیاهی قرمز محسوب می شود و برای درمان خواب زیاد بسیار موثر و مفید می باشد.

عملکرد این گیاه، مانند کافئین می باشد، ولی ثرات مضر کافئین را ندارد و مانند یک داروی گیاهی، خواب زیاد را درمان می کند.

ضربان قلب را افزایش می دهد و سطح هوشیاری را بالا می برد. البته دقت داشته باشید که افراد مبتلا به بیماری های قلبی، قبلا از استفاده از این دم نوش با پزشک خود مشورت کنند.

چای سبز

چای سبز، مانند یک دمنوش بسیار موثر می باشد، زیرا کافئین موجود در آن، می تواند خستگی و فرسودگی را کاهش دهد و شادابی بیشتری را به همراه داشته باشد.

چای سیاه

چای سیاه، همیشه اولین انتخاب می باشد و باعث کاهش خطر بیماری قلبی، تنظیم قند خون و بهبود سلامت سیستم ایمنی بدن می‌شود، زیرا دارای مقدار متوسطی ال-تئانین می باشد و انرژی را افزایش می دهد.

در این مقاله از مجله سلامتی چنرو  انواع داروی گیاهی برای درمان خواب زیاد و اثرات هرکدام و راه های بیدار ماندن در شب امتحان و داروی گیاهی برای بیدار ماندن در شب امتحان را بیان کردیم. البته قبل از استفاده هر کدام از این دم نوش ها، بهتر است که با یک متخصص مشورت کنید.

برای مطالعه‌ی بیشتر درباره 9 تا از راه های بیدار ماندن در شب امتحان ، می‌توانید به مقاله‌ی مربوطه
در پایگاه داده‌ی healthline به این آدرس مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید